
Elektrostymulacja obszaru twarzowego

Elektrostymulacja metodą ENMOT (Elektro Neuro Mobilizacja Obszaru Twarzowego) to nowoczesna metoda wspomagająca proces terapii logopedycznej.
Zabieg polega na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie. To metoda pobudzająca i pozwalająca wzmocnić uszkodzone lub osłabione mięśnie podniebienia miękkiego, języka, warg. Może być również stosowana wspomagająco u dzieci po zabiegu podcięcia wędzidełka podjęzykowego i/lub wędzidełka wargi górnej. Oddziałuje na cały aparat artykulacyjny i zmusza go do większego wysiłku, a tym samym znacznie usprawnia realizację poszczególnych głosek.
!! Zabiegi są całkowicie bezpieczne !!
Elektrostymulacja prądami TENS/EMS przeznaczona jest dla dzieci i dorosłych z:
- opóźnionym rozwojem mowy;
- zaburzeniami artykulacji;
- nawykowym otwieraniem ust;
- zaburzeniami napięcia mięśniowego;
- zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych;
- dysfagią (problemami z połykaniem);
- krztuszeniem podczas jedzenia i picia;
- afazją;
- porażeniem nerwu twarzowego;
- porażeniem mózgowym;
- rozszczepem wargi i/lub podniebienia.
Zabieg na jedne obszar trwa 15 minut. W sesji elektrostymulacji można stymulować jeden lub więcej obszarów. Ilość obszarów poddawanych stymulacji określa logopeda po wcześniejszej diagnozie pacjenta.
Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Może czuć lekkie mrowienie w obszarze stymulacji lub może nie odnotować żadnych odczuć. Dla uzyskania najlepszej skuteczności zaleca się, aby elektrostymulację wykonywać co drugi dzień, trzy razy w tygodniu przez 6 -8 tygodni, w zależności od poprawy struktury stymulacji okolicy.
Istnieją przeciwskazania do zabiegu, m.in.:
• padaczka,
• choroby serca,
• zakażenie bakteryjne skóry,
• aparat ortodontyczny stały,
• implanty słuchowe,
• uszkodzenia skóry w miejscu zabiegu,
• choroby nowotworowe.
Dlatego osoby będące pod stałą opieką lekarza specjalisty, powinny posiadać zaświadczenie o braku przeciwskazań do elektrostymulacji.